SÜLÜN ÇEŞİTLERİ

Blood Pheasant (genus Ithaginis)

KAN SÜLÜNÜ/Blood Pheasant / Ithaginis cruentes cruentes

Alt Türleri: Himalaya kan sülünü, Tibet kan sülünü, Kuser kan sülünü, Mrs.Vernay kan sülünü, kaya kan sülünü, Clarke kan sülünü, geoffroy kan sülünü, berezowski kan sülünü, beick kan sülünü, bianchi kan sülünü, david kan sülünü.
Ana Vatanları: Himalayalar, Nepal’den Tibet’e ve oradan Burma üzerinden Kuzeybatı Çin’e doğru.
Tanım: Hem boyut hem de şekil olarak diğer sülünlerden farklıdır. Beyaz ibiği vardır ve gözün altında ve üstünde siyah çizgi bulunmaktadır. Orbital deri ve boğaz kırmızıdır. Göğüsün üst kısmı kırmızı, ince çizgiler olan soluk açık tabamsı sarıdır ve karnı çizgilerin daha belirgin olduğu daha açık kahvemsi sarıdır. Vücudun geri kalan kısmı gri, beyaz ve kahvemsi sarı çizgilidir. Kuyruğu kırmızıdır gri ve açık tabamsı sarı çizgiler vardır. Dişilerin baş alın ve boğaz açık pas rengidir. Başın üst ve boynun arkası gridir. Vücudun geri kalan kısımları kahverengidir ve daha koyu kahverengi çizgiler vardır.
Üreme Zamanları: Nisan ve Mayıs aylarında. 
Üreme Yaşı: Erkekler 1 yaşında ergenliğe ulaşırlar.
Yıllık Yumurta Sayısı: 5-12 yumurta.
Kuluçka Süresi: 27 – 29 gün.
Yetiştirme Bilgileri: Bu sülünler Dünya’da yaygın olarak bulunmamaktadırlar. Paraziter ve enfeksiyöz hastalıklara dirençli olmadıklarından üretimleri oldukça zordur. Tabiatta meyve ve yeşil ot filizi yiyerek beslenirler. Yuvalarını genellikle yerde kurarlar. 

Tragopans (genus Tragopan)

BATI TRAGOPAN/Western Tragopan / Tragopan melanocephalus

 

Diğer Adları: Siyah başlı tragopan, Batı boynuzlu sülün.
Alt Türleri: Yok.
Ana Vatanları: Himalaya ormanları.
Yetiştirme Bilgileri: Londra’daki hayvanat bahçesine ve Fransa’daki üreticilere 1860 larda 30 yıllık bir süre zarfında ellinin üzerinde kuşun getirilmesiyle yetiştirilmeye başlandı. 1930 larda koleksiyonlardaki varlıkları yok oldu ve o zamandan beri Amerika veya Avrupa’ya çok az sayıda kuş getirildi. Şu anda ABD’de hiç Western Tragopan üretilmemektedir. 
Bu kuş Dünya sülün Birliğinin yardımıyla Himachal Pradesh Hindistan’da yetiştirilmeye başlanmıştır.

 

BLAYTH TRAGOPAN/Blyth’s Pheasant / Tragopan blythi

Diğer Adları: Gri karınlı tragopan.
Alt Türleri: Tb blythi ve Tb Molesworthi. Tb Blythy’nin nesli tükenme noktasındadır.
Ana Vatanları: Kuzeydoğu Hindistan, kuzeydoğu Myanmar ve güney Tibet.
Tanım: Tragopanların en büyüğüdür. Erkekleri pırıl pırıl renkli bir kuştur. Çıplak yüzü parlak sarıdır. Gagasının tabanından başına doğru siyah bir bant ve gözün arkasına bir başka siyah bant uzanır. Göğsün üst kısmı ve boynu paslı kırmızıdır. Göğsün alt kısmı ve karnı grimsidir ve donuk benekler vardır. Sırtı ve vücudunun diğer kısımları kahverengimsi kırmızıdır ve hafif ve pek çok beyaz göz benzeri şekil vardır. Kur yapma döneminde gerdandaki sarı lekesi diğer tragopanlardaki kadar uzun değildir. Dişiler satyr dişisine benzer ancak daha büyük ve soluktur. Siyahlı kahverengindedir. Beyaz ve parlak benekler vardır. Alt kısımlarında siyah beyaz noktalar olmaması temminckten ayırır.
Üreme Zamanları: Mart ayı.
Üreme Yaşı: İkinci yıl.
Yıllık Yumurta Sayısı: 2 ile 5 yumurta.
Kuluçka Süresi: 28 gündür.
Yetiştirme Bilgileri: Yetiştirilen en nadir sülün türüdür. Diğer tragopanlar da olduğu gibi kafeslere asılan yumurtlama kutuları kullanılır. Dağlara alışık olduklarından sıcağı pek iyi tolere edemezler ve yaz aylarında gölgeye ihtiyaç duyarlar. Soğuğa dayanıklıdırlar.

 

KABOT TRAGOPAN SÜLÜN / Cabot tragopan

Diğer Adları: Yeşil karınlı tragopan.
Alt Türleri: Tragopan caboti ve T.C. Guabgxiensis.
Ana Vatanları: Zheijang, Jiangxi, Hunan, Guangdong, Guangxi ve fujian’da yaşar. Tropik ormanlarla kaplı güney Çin”de 1400 mt yükseklikte bulunurlar. Dünyada 5000 adet olduğu tahmin edilmektedir. Sayıları hızla azalmaktadır. Şu anda 250 madedi korunma altına alınmıştır.
Tanım: Erkeklerin başı sarı-turuncu orbital deriyi kuşatan siyah renkte, ibiği kırmızı-turuncu, altta düz soluk açık tabamsı sarı, üstte kestane rengi kırmızı benekli kahvemsi sarıdır. Dişiler siyah ve kırmızımsı kahverengi beneklidir ve üst kısmında beyazımsı üçgen lekeler vardır. Alt kısmı ise grimsi kahverengidir ve büyük beyaz lekeler vardır.
Üreme Zamanları: Mart ve nisan aylarında.
Üreme Yaşı: İkinci yılda Ergenliğe ulaşırlar.
Yıllık Yumurta Sayısı: 2-4 tanedir.
Kuluçka Süresi: 28 gündür.
Yetiştirme Bilgileri: Pek yaygın değildir.

SATYR TRAGOPAN / Tragopan satyra

Diğer Adları: Hint tragopanı, Crimson tragopan, Crimson-boynuzlu sülün.
Alt Türleri: Yok.
Ana Vatanları: Orta ve doğu himalaya da yazın 2400 ile 4200 mt, kışın ise 1800 mt ye kadar olan dağlık ormanlar.
Tanım: Erkekler, Başı tamamen tüylü ve siyahtır. İbiğin her iki tarafında bir bant vardır. Boynun kenarları sırtın üst kısmı omuzları ve göğsünün üst kısmı koyu kızıldır. Alt kısımlar siyah ve beyaz göz şeklinde beneklerin olduğu kızıl renktedir. Kaburga ve kalça bölgesinde bu lekeler daha da büyüktür. Bacakları pembedir. Dişisine gösteriş esnasında boğazından sarkan parça 100 mm ye kadar uzar bu parçanın orta kısmı mavi kenarları soluk gri ve her iki yanda 4 veya 5 adet üçgen şeklinde kırmızı leke vardır. Dişileri ise üst kısımları kırmızıdan soluk kahverengiye kadar değişen renktedir. Ortada soluk açık sarı lekeler ve siyahımsı ince çizgiler vardır.
Üreme Zamanları: Nisan’dan Haziran’a kadar.
Üreme Yaşı: İkinci yıl.
Yıllık Yumurta Sayısı: 4-6 adet.
Kuluçka Süresi: 28 gün.
Yetiştirme Bilgileri: Soğuğu iyi tolere eden bu kuşlar fazla sıcağa ve direkt güneş ışığına dayanamazlar. Dişiler yükseğe yumurtlamaya alışık olduklarından tüneklere yumurtlayabilecekleri düzenekler hazırlamalıdır. Yumurta yemi, ince kesilmiş yeşillik ve canlı yemle beslenirler. Doğranmış yumurta üzerine serpilmiş kurtçukları severek yerler.

TEMMNICK TRAGOPAN SÜLÜN / Tragopan temmincki

  

Diğer Adları: Crimson bellied Tragopan, Çin crimson sülünü, Temminck boynuzlu sülün.
Alt Türleri: Yok
Ana Vatanları: Kuzeydoğu Hindistan’da Myanmar’dan (Burma) kuzey Vietnam’a doğru ve oradan da orta Çin’e doğru bulunurlar.
Tanım: Erkeklerin başı kur yapma döneminde uzayan mavi yüz derisinin çevresinde bir maske oluşturacak şekilde siyahtır. Boynu ve göğsü koyu kavuniçi kırmızıdır. Vücudun geri kalan kısmı kızıldır. Göğsün alt kısmında gri noktalar kanatlarında ve kuyrukta kenarları siyah beyaz noktalar vardır. Satyr Tragopandan farkı kuyruğu daha kısa alt kısımları daha gri, genel olarak daha açık renkte ve yüz derisi daha büyüktür. Dişileri ise Üst kısımlar grimsi kahverengi renktedir. Siyahımsı benekler vardır. Açık sarıdan grimsi beyaza kadar uzanan ok şeklinde lekeleri vardır. Çene ve boğazı açık sarıdan beyazımsıya uzanan renktedir ve siyah çizgiler vardır. Alt kısımları açık kahverengindedir. Beyazımsı noktalar ve siyah lekeler vardır.
Üreme Zamanları: Nisan sonundan Haziran’a kadar.
Üreme Yaşı: İkinci yıl. Ancak ilk yıl dişiler daha büyük erkeklerle bir arada tutulursa fertil yumurta verebilir.
Yıllık Yumurta Sayısı: 3 ile 6 yumurta.
Kuluçka Süresi: 28 gündür.
Yetiştirme Bilgileri: İyi bir şekilde yetiştirilebilmektedir. İnsana çabuk alışırlar ve elden yem yedirilebilirler. Çift beslenmeleri tavsiye edilmektedir. Yumurta yemi, canlı yem ve tahıllarla birlikte yeşilliği de severler.

 

Koklass (genus Pucrasia)

KOKLASS SÜLÜNÜ / Pucrasia macrolopha

Diğer Adları: Alt türleri haricinde başka adı yok.
Hint koklass-Pucrasia macrolopha macrolopha 
Batı koklass-P.m.castanea 
Kaşmir koklas-P.m.biddulphi 
Meyer koklass-P.m.meyen 
Kavuniçi gerdanlı koklass-P.m.ruficollis 
Sarı gerdanlı koklass-P.m.xanthospila 
Joret koklass-P.m.joretina 
Darwin koklass-P.m.Darwini 
Ana Vatanları: Afganistan’dan Çin’e kadar uzanır. Common koklass doğu Afganistan veya Pakistan’da bulunurken Sarı gerdanlı Koklass kuzey doğu Çin’de bulunur.
Tanım: Nisan ayından Haziran ayına kadar.
Üreme Zamanları: ilk yıl.
Yıllık Yumurta Sayısı: 9-12 yumurta
Kuluçka Süresi: 26-27 gündür.
Yetiştirme Bilgileri: İyi drenajlı rutubetsiz kümesler gerektirir. Yeşil yiyecekleri sevmektedirler. Yumurta yemi ve tahılla beslenirler canlı yemi severler. Kışa dayanıklıdır.

 

Monals (genus Lophophorus)

ÇİN MONAL SÜLÜNÜ / Lophophoprus Ihuysii

Diğer Adları: Çinli İmpeyan.
Ana Vatanları: Orta Çin’deki yazın 4800, kışın 2700 mt yükseklikte alpin çayırları ve kozalaklı ağaçların olduğu ormanlar.
Tanım: Monalların en büyüğüdür. Himalaya monal’a benzer fakat yanar döner eflatun-bronz renkte sarkık ve gür bir ibiği vardır. Başı metalik yeşil orbital deri mavi arka boyun ve kanatlar bölgesi bakır sarısı; boyun, boğaz ve çene siyah alt kısımlar siyahtır. Dişiler çizgili daha siyah tüyleri ile Himalaya monaldan farklılık gösterir. Alt kısımlar siyahımsı kahvedir ve parlak ince çizgiler vardır.
Üreme Zamanları: 
Üreme Yaşı: 2 yaşında.
Yıllık Yumurta Sayısı: 3 ila 5 adettir.
Kuluçka Süresi: 28 gündür.
Yetiştirme Bilgileri: Özel koleksiyonlarda bulunmaz sadece San Diego hayvanat bahçesinde birkaç piliç üretmede başarılı olmuştur. CITES tarafından nesli tehlike altında olan türler içinde listelenmiştir.

 

HİMALAYA MONAL SÜLÜNÜ / Lophophorus impeyanus

Diğer Adları: İmpeyan sülünü, İmpeyan monal.
Alt Türleri: Şu anda bilinen alt türü yoktur. Ancak yapılan çalışmalar kuzeybatı Hindistan’da budunda beyaz leke olmayan ve göğsünde daha çok yeşil olan kuşları yeni bir alt tür alt tür olarak belirlenebilir.
Ana Vatanları: Himalayalar, doğu Afganistan dan batı Çin e kadar kayalık, otlarla kaplı çayırlarla ve kışları kozalaklı ağaçların olduğu karma ormanlar.
Tanım: Erkeği güzel metalik yeşil, eflatun ve mavi renklerle donanmıştır. Ayrıca budunda büyük bir beyaz leke vardır. Göğsü ve alt kısımları siyah kuyruğu bakır rengindedir. Tavus kuşunda olduğu gibi tepesinde parlak yeşil uzantıları vardır. Gözün çevresinde turkuvaz mavisi çıplak bir benek vardır. Dişiler her tarafları kahverengi ve siyah açık sarı ve beyaz ince çizgiler vardır. Boğazı beyazdır. Kısa bir ibiği vardır. Gözlerinin çevresinde mavi bir benek vardır. İlk yıl erkekler dişilere benzer ancak daha iridirler ve boyun ve göğüslerinde siyah tüyler vardır.
Üreme Zamanları: Nisan ayında.
Üreme Yaşı: ikinci yıl.
Yıllık Yumurta Sayısı: 4 ile 6 yumurta.
Kuluçka Süresi: 28 gün.
Yetiştirme Bilgileri: Güçlü gagası ile toprağı deşerler otları çalıları ve kümesteki yeşillkleri tahrip ederler. Kazılması zeminde rahat ederler ancak zemin kuru olmalıdır rutubetten olumsuz etkilenirler. Soğuk havayı tolere edebilirler ancak aşırı sıcağa dayanamadıklarından barınak ve gölgelik alanlara ihtiyaç duyarlar. Büyük olmalarına rağmen kibar kuşlardır ve dişiler uysallaşırlar. Çığlıkları bazen çok yüksek olabilir. Yumurta yemi ve tahılla beslenirler, yeşilliği severler.

SCLATER MONAL SÜLÜNÜ / Lophophorus sclateri

Diğer Adları: İbiksiz monal.
Alt Türleri: Şu anda tanımlanmış 2 alt türü vardır. L.S.Sclateri ve L.S.orientalis.
Ana Vatanları: Güneydoğu Tibet, Güneybatı Çin, Kuzeydoğu Burma.
Tanım: Erkekleri belirgin olmayan daha kısa bir ibiğe sahiptir. Tepesi mavimsi yeşildir. Boynunun kenarları metalik kırmızımsı bronzdur. Geri kalan üst kısımlar metalik yeşil, mavi ve siyahtır. En dikkat çeken özelliği ucu beyaz olan kuyruğundaki geniş kestane rengi banda doğru uzanan beyaz sırt bududur. Dişiler diğer monallara nazaran daha koyudur ve ibikleri yoktur. Kuyruğunun ucu beyazdır ve daha kısadır her tarafı koyu kahvedir ve koyu kahve ince çizgiler vardır.
Üreme Zamanları: Bahar aylarında. 
Yetiştirme Bilgileri: Kafes ortamında yetiştirildiği çok nadirdir. Çin dışında olduğuna inanılmamaktadır. Paul Johns Gazette’nin bir sayısında 6 tanesinin Pekin üretme merkezinde nesli tehlikede olan hayvanlar üretilmesi kapsamında yetiştirildiği belirtilmektedir.

 

Junglefowl (genus Gallus)

KIRMIZI ORMAN TAVUĞU / Gallus gallus

Alt Türleri: Erkeklerde boyun tüylerinin uzunluğu ve rengi, yüz uzantıları ve ibikte farklılıklara sahip olan 5 ayrı tür vardır. Cochin Chinese (G.g.gallus), Burmese (G.g.spadiceus), Tonkinese (G.g.jabouillei), indian(G.g.murghi) Javan (G.g.bankiva).
Ana Vatanları: Güney doğu Asya’nın neredeyse her yeri, Pakistan ve Hindistan’ın güneyinden Sumatra ve Endonezya’ya kadar uzanan bölgede yaşarlar. Evcilleştirilmiş formu dünyanın her yerinde bulunur.
Üreme Zamanları: Mart ayından Haziran’a kadar
Üreme Yaşı: Birinci yıl
Yıllık Yumurta Sayısı: 5-6 yumurta
Kuluçka Süresi: 18-21 gün
Yetiştirme Bilgileri: Saf ve vahşi formdaki kırmızı orman tavukları hala az sayıda yetiştirilmektedir. Kırmızı orman tavuğu olduğu öne sürülen binlerce kuş vardır. Ancak evcil ırklarla veya ırklar arası çiftleştirilmemiş olan az sayıda saf alt tür vardır.

 

SEYLAN ORMAN TAVUĞU / Gallus Lafayetti

Diğer Adları: La Fayette orman tavuğu, Sri Lanka orman tavuğu.
Alt Türleri: Bilinen yok.
Ana Vatanları: Sri Lanka(Ceylon) daki kuru sahil çalılıklarından dağlık yağmur ormanlarına kadar farklı alanlarda yaşarlar.
Üreme Zamanları: İklime göre değişiklik gösterir. Genellikle nisan ayında başlar haziran sonuna kadar devam eder.
Yıllık Yumurta Sayısı: 3-6 yumurta.
Kuluçka Süresi: 20-21 gün.
Yetiştirme Bilgileri: Çok yaygın değildir. Tabii hayatta insanlara karşı tedbirlidirler ve köylerden uzak dururlar ancak sürülmüş alanlar ve plantasyonlara yiyecek için girebilirler.

 

SONNERATİ GRİ ORMAN TAVUĞU / Gallus sonnerati

Ana Vatanları: Hindistan’ın batı ve güneydoğusunda bulunurlar.
Tanım: Dalgalı renklere sahip bir görüntüsü vardır. Su geçirmez tüylere sahiptir. Bu tüyler 20. yüzyılın başında balık malzemesi olarak kullananlar tarafından çok yüksek fiyatla satıldı.
Üreme Yaşı: İkinci yıl
Yıllık Yumurta Sayısı: 4-8 yumurta
Kuluçka Süresi: 20-21 gün
Yetiştirme Bilgileri: Gerçek tek eşli kuşlardır. Yetiştirildiğine sık rastlansa da yaban hayatta iyi bilinmemektedir. Erkekler genellikle görevlerini iyi bilen kuşlardır yağmurlu gecelerde yerde veya yere yakın bir mesafede yavrulara koruma amaçlı kanat gererler. Dişiler yeni yumurtalara kuluçkaya yatmaya giderken yumurtadan yeni çıkan yavrulara bakma işine erkeği bakar.

YEŞİL ORMAN TAVUĞU / Gallus varius

Diğer Adları: Javan orman tavuğu.
Alt Türleri: Yok
Ana Vatanları: Java ve çevresindeki adalardaki ormanlar ve tarım alanları
Tanım: Erkekler çöküntüsüz büyük ibiği ile diğer orman tavuklarından kolayca ayrılırlar. İbik başın alt tarafında açık mavi ve geri kalan alanlarda eflatunumsu kırmızıdır. Boğaz uzantısı vardır ve rengi aynıdır. Sadece dış kenarlar mavidir ve boğaza en yakın kısımda sarı bir benek vardır. Tüm tüyleri metalik yeşil ve siyahtır ve ensesinde açık yeşil ve mavi paternler vardır. Kanat örtüleri bronz tüyler ile kaplıdır. Dişiler diğer orman tavuklarına nazaran daha koyudur diğer türlerle karşılaştırıldığında sülün benzeri boyu ve görünüşü vardır. Belirgin bir ibiği yoktur. Tüm tüyü koyu kahverengi ve üst kısmında pullu bir görünüm veren koyu yeşil tüyler vardır. Alt kısımda daha az benekli açık kahverengidir.
Üreme Zamanları: Nisan ortasından Haziran’a kadar.
Üreme Yaşı: ilk yıl.
Yıllık Yumurta Sayısı: 5-10 yumurta.
Kuluçka Süresi: 21 gün.
Yetiştirme Bilgileri: Diğer orman tavuklarına nazaran çok daha hassastırlar. Kışa fazla dayanıklı değillerdir. Dişi kuşların yumurtalarını bırakmaları için yumurtlama kutuları koymakta yarar vardır. Yumurtlama kutularını yerden 1 metre yukarıya koymalıdır. Piliçlerinde zor yemek yeme eğilimi vardır yemek yemeyi öğretmek için yanlarına altın sülün yada bantam piliçleri koymakta yarar vardır. Canlı besinde gerektirirler (solucan veya kurtçuk).

 

Eared Pheasants (genus Crossoptilon)

BEYAZ KULAKLI SÜLÜNLER/White-Eared Pheasant / Crossotilon crossoptilon drouyni

Diğer Adları: Spesifik alt türleri haricinde yok.
Alt Türleri: Bilinen 4 alt türü vardır. 
Szechuan C.c Crossoptilon 
Dolan C.c.dolani 
Tibetan veya Drouyni C.c.drouyniN 
Yunan C.c.lichiangense 
Harman kulaklı sülün C. Harmani bazen alt tür olarak sınıflandırılabilir.
Ana Vatanları: Çin, güneydoğu Tibet ve batı Szechuan, güney Quinghai, kuzeybatı Yunan.
Tanım: Kendine özgü büyük ve her tarafı beyaz bir sülün kadifemsi siyah bir başı, kırmızı yüz derisi ve koyu renk bir kuyruğu vardır. Cinsinin diğer üyelerinin aksine kulak sorguçları oldukça küçük ve kuyruklarında daha az gösterişli ve küçüktür. Dişiler ve erkekler genel olarak birbirlerine benzerler ancak dişiler daha küçüktür.
Üreme Zamanları: Nisan sonundan Hazirana kadar.
Üreme Yaşı: ikinci yıl.
Yıllık Yumurta Sayısı: 4 ile 7 yumurta.
Kuluçka Süresi: 24 ile 25 gündür.
Yetiştirme Bilgileri: Çift olarak beslenmelidirler. Tek beslendiklerinde dişi kendini öldürebilir. Soğuğa çok iyi dayanabilen bu kuşlar fazla sıcak ve güneşten korunmalıdırlar. Yeşilliğe çok düşkündürler. Ehlileşip insan elinden yem yiyebilirler. Yumurta yemi ve tahılla beslenirler.

KAHVERENGİ KULAKLI SÜLÜN / Crossoptilon mantchuricum

  

Diğer Adları: Mancurian kulaklı sülün.
Alt Türleri: Monotipik.
Ana Vatanları: Kuzey doğu Çin’de dağlık karma kozalaklı ağaçların ve kışın yapraklarını döken bitkilerin olduğu ormanlar.
Tanım: Büyük bir sülündür. Başının tepesi kadifemsi siyah tüylerle kaplıdır. “kulakları” beyazdır ve çenenin altından başlayıp kulakların arkasına kadar uzanırlar. Yüz derisi kırmızıdır boynu siyahtır ve sırtının alt kısmına ve kanatlara doğru kahverengiye gölgelenen eflatunsu bir parlaklık vardır. Kuyruk tabanı gümüş grisidir. Kuyruk tüyleri koyu kahvedir. Olgunlaşmamış kuşlar kahverengi beneklidir ve 5 aylıktan itibaren yetişkin tüylere kavuşurlar. Erkek ve dişi benzerdir. Erkekler mahmuzlarından ayırt edilirler. Erkeklerin mahmuzları daha iri ve yuvarlaktır. Mahmuzlar 4 aylıktan itibaren göze batmaya başlarlar. Dişiler daha ufaktır.
Üreme Zamanları: Nisan’dan Haziran’a kadar.
Üreme Yaşı: İkinci yıl.
Yıllık Yumurta Sayısı: 5 ile 8 yumurta.
Kuluçka Süresi: 26 – 27 gündür.
Yetiştirme Bilgileri: Oldukça iyi kazıcı bir kuş türüdür. Kafeslerdeki bitkilerin ömrü uzun değildir. Yeşilliği çok severler. Sıcağa ve rutubete karşı fazla dayanıklı değillerdir. Onun için iyi drene edilmiş zemini olan ve gölgelik kafesler tesis edilmelidir. Mavi ve Beyaz kulaklı sülünlerdeki özellikler bunlarda da mevcuttur.

MAVİ KULAKLI SÜLÜNLER / Crossoptilon auritum

Alt Türleri: Monotipik
Ana Vatanları: Orta Çin’de 4200 m. yükseklikteki kozalaklı ağaçların olduğu ormanlar. 
Tanım: Başını üst kısmı kadifemsi siyah tüylerle kaplıdır ve kulakları beyazdır ve çenenin altından başlayıp kulakların arkasına kadar uzanır. Yüz derisi kırmızıdır. Vücudun geri kalan kısımları mavimsi gridir. Olgunlaşmamış kuşlar gri kahverengi beneklidir. Kuşlar yetişkin tüylerine 4 aylıkken sahip olurlar. Erkek ve dişi birbirinin aynıdır erkekler mahmuzlarında ayırt edilebilirler. Erkeklerin mahmuzları daha büyük ve yuvarlaktır. Mahmuzlar yaklaşık 4 aylıktan itibaren göze batmaya başlarlar.
Üreme Zamanları: Nisan’dan Haziran’a kadar.
Üreme Yaşı: İkinci yıl.
Yıllık Yumurta Sayısı: 6 ile 12 yumurta.
Kuluçka Süresi: 26 gündür.
Yetiştirme Bilgileri: Yetiştirilişinde bereketli bir sülündür. Yumurtaları büyüktür iri bir tavuk yumurtası büyüklüğündedir. Dişiler genelde barınak altına yumurtlamayı severler. Çift olarak beslenmeleri gerekmektedir. Dişi sülün erkeğine hükmeder. Mavi kulaklı sülünler yetiştirildikleri ortamda genelde uysal kuşlardır ve insanlara alışırlar, elinden yem yerler. Larva böcek ve köklere ulaşmak için bulundukları kümesin tabanını deşerler bu iş için büyük ve ağır gagalarını kullanırlar. Sıcağa ve rutubete karşı fazla dayanıklı değillerdir. Soğuğa dayanıklıdırlar. Yumurta yemi tahıl ve yeşillikle beslenirler. Canlı yemi severler.

 

Gallopheasants (genus Lophura)

BULWER WATTLED SÜLÜN/Bulwer’s wattled Pheasant / Lophura bulweri

Diğer Adları: Wattled sülün, Beyaz kuyruklu Wattled sülün, Bulwer sülünü.
Alt Türleri: Yok
Ana Vatanları: Borneo’daki 1600 m. deki tropik dağlık ormanlar.
Tanım: Erkekler tüm sülünler içinde en görkemli olanıdır. Tür ismini parlak mavi gerdan uzantılarından alır. Kıvrımlı beyaz kuyruğu da dikkat çeken bir özelliğidir. Vücudu genel olarak koyu mavi siyah renktedir. Boğazı ve göğsünün üst kısmı eflatunsudur. Dişiler mat kahverengidir. İnce siyah çizgileri vardır. İbiksizdir ve yüz derisi mavidir.
Üreme Yaşı: Birinci yıldır.
Yıllık Yumurta Sayısı: 5 adettir.
Kuluçka Süresi: 25 gündür.
Yetiştirme Bilgileri: Nesilleri tehlike altında olup şu anda korumaya alınmıştır. Tropik şartlar altında yetiştirilmesi çok nadirdir.

EDWARD SÜLÜNÜ / Lophura edwarsi

   

Diğer Adları: İsmini Paris’teki doğal tarih müzesinin müdürü Fransız zoolog paleontolojist Aphonse Milne Edwars’tan (1835-1900) almaktadır. Diğer adları, Annam sülünü, hatihensis-hatinhensis sülünü, vo Quy sülünü, Vietnam ateş sırtlı sülün.
Ana Vatanları: Orta Vietnam’daki ormanlar.
Tanım: Küçük bir sülün türüdür. Erkekler metalik mavidir ve güneş ışığında görülen gölgelere sahiptir. İbiği beyazdır parlak kırmızı yüz uzantıları vardır. Ayakları kırmızı kuyruğu ise kısadır. Dişilerin rengi daha donuktur her tarafı kahverengidir. Gözle görünür bir ibiği yoktur. Yüz uzantıları daha küçük ve soluk renklidir.
Üreme Zamanları: Mart sonu
Üreme Yaşı: Birinci yıl
Yıllık Yumurta Sayısı: 4-7 yumurta
Kuluçka Süresi: 24-25 gün
Yetiştirme Bilgileri: Yaban hayatta az sayıda bulunmasına rağmen kuşhanelerde çokça üretilmektedir. Yumurtalar alınırsa dişi bir sezonda 3 kez yumurtlayabilir. Kümeste yumurtasını bırakabileceği dallarla örtülü bir yer sağlanmalıdır. Yavrular çabuk büyür ve erkekler mavi tüylere sahip olduğunda cinsiyetleri ayırt edilmeye başlar.

 

GÜMÜŞ SÜLÜN / Lophura nycthemera

   

Alt Türleri: 15 adet alt türü vardır. Gerçek gümüş sülün Lophura nycthemeradır. Diğerleri: L.n.lewisi, L.n.annamensis, L.n.engelbachi, L.n.beli, L.n.berliozi, L.n.rufipes, l.n.ripponi, L.n.jonesi, L.n.occidentalis, L.n.beaulieui, L.n.fokiensis, L.n.whiteheadi, L.n.omeiensis, L.n.rongjiangensis.
Ana Vatanları: Güney batı Çin, doğu Burma, güney Vietnam, güneybatı Kamboçya, güneydoğu Tayland, kuzey Laos ve Hainan adası
Tanım: Erkeklerde uzun siyah bir ibik siyah bir çene ve boğaz ve parlak mavimsi siyah bir karın vardır. Vücudunun geri kalan kısımları beyazdır ve pek çok siyah çizgi vardır. En çok dikkat çeken yeri kur yapma esnasında daha da belirginleşen parlak kırmızı yüz uzantılarıdır. Parlak tüylere ikinci yılda sahip olurlar. Dişilerin her tarafı soluk zeytin kahverengisidir. Karın çizgileri dişiden dişiye değişir birbirinin aynı olan dişi çok azdır. Erkeklerde ve dişilerde gagalar gri ve ayaklar kırmızıdır. Olgunlaşmamış erkekler dişilere benzer.
Üreme Zamanları: Mart ortası başlar
Üreme Yaşı: İkinci yıl.1.yıl da olabilir.
Yıllık Yumurta Sayısı: 6-15 yumurta
Kuluçka Süresi: 25-26 gün
Yetiştirme Bilgileri: Sülün yetiştirmeye yeni başlayanlar için en uygun sülündür. Erkekler bazen bakıcılarına ve dişilere karsı saldırgan olabilir. Ama bu tür huylar kuştan kuşa değişir, bazıları da evcilce insana yaklaşır. Yüksek proteinli yavru maması kullanılmalıdır.

İBİKLİ ATEŞ SIRTLI SÜLÜN/Crested fireback Pheasant / Lophura ignita

Diğer Adları: Veillot ibikli ateş sırtlı sülün, Lophura ignita rufa. Bornean ibikli ateş sırtlı sülün.Lophura ignita ignita
Alt Türleri: 1) Bornean ibikli ateş sırtlı sülün.L.i.-Güney bornea’ya özgüdür. 
2) Greater bornean ibikli ateş sırtlı sülün.L.i.nobilis-Kuzey Bornea’ya özgügür. 
3) Malayan veya Veilott ibikli ateş sırtlı sülün.L.i.rufa-Malay yarımadası yada sumatra’da bulunur. 
4) Delacour ibikli ateş sırtlı sülün.L.i.macartney-Güneydoğu sumatra’da bulunur.
Ana Vatanları: Tayland, Malaya, Sumatra ve Borneo.
Tanım: Erkekler yüz uzantıları açık kobalt mavisidir ve dört lob içerir. Bunlar gözün çevresinde düzenli bir şekilde yerleşmiştir ve alt lobun üstünde bir kırmızı nokta vardır. Bacaklar koyu kırmızıdır. Büyük bir kuyruğu vardır. Orta kuyruk tüyleri beyazdır. Tüm göğsü ve vücudunun yanları koyu mavi, yanlardaki tüylerde değişen genişliklerde beyaz şaft çizgiler vardır. Sırtındaki bakır rengi lekede kırmızı daha çok eflatun daha azdır. Dişiler başı ibiği ve üst kısımları kestane rengi kanat ve kuyruk örtülerinde ince siyah çizgiler vardır. Çene ve boğaz beyazdır. Bacakları kırmızıdır. Kuyruğunun tamamı kestane rengindedir.
Üreme Zamanları: Mayıs’tan Ağustos’a kadar.
Üreme Yaşı: Üçüncü yıl.
Yıllık Yumurta Sayısı: 4-6 yumurta.
Kuluçka Süresi: 24 gün.
Yetiştirme Bilgileri: Erkekler hem bakıcılarına hem de diğer kuşlara karşı agresif olabilirler. Üreme mevsiminden önce erkeğin başka bir kafeste bulundurulması gerekir. İlk yumurta yumurtladıktan sonra erkek dişinin kafesine konmalıdır. Çok eşli değillerdir. Dişiler yumurtlamak için çalılar altında bir noktayı seçer. Tropik bir iklimden geldikleri için fazla soğuğa gelemezler. Kümes tabanı iyi yeşillendirilmelidir. Ateş sırtlılar yükseğe tünemeyi severler.

İBİKSİZ ATEŞ SIRTLI SÜLÜN / Lophura erythropthalma

Diğer Adları: Kırmızı kuyruklu sülün
Alt Türleri: 1)Lophura erythropthalma erythropthalma 2)Lophura erythropthalma pyronata
Ana Vatanları: Malayan yarım adası, Sumatra ve Bornea
Tanım: L.e.erythropthalma: Erkeklerin başında ibik yoktur. Yüz uzantıları kırmızı ve büyüktür ve üstteki iki lobu gösteriş sırasında yükselir ve bunlar puanlıdır. Başının tepesi, boğazı, kulak örtüleri ve boynu morumsu siyahtır. Sırtı kanatları ve vücudunun yan tarafları morumsu siyahtır ve gümüş grisi ince dalgalı çizgiler vardır. Sırtının orta kısmı metalik koyu mordur ve koyu kızıl kahverengi saçakları vardır. Gagası yeşilimsi beyazdır. Dişiler kahverengimsi başı, duman rengi çenesi ve boğazı haricinde tamamen siyahtır. Tüyleri karın, uyluk ve anüs haricinde görünen kısımlarda çelik mavisi parlaklığındadır. Gagası siyah yüzündeki uzantılar kırmızıdır. Bacakları mavimsi siyahtır Erkekteki gibi keskin mahmuzlara sahiptir. 

L.e.pyronata: Erkekler erthropthalma’dan farkı boynunun ve sırtının üst kısmının siyah benekli açık gri renkte olması ve ok şeklinde beyaz çizgiler olmasıdır. Vücudunun yan tarafları ve göğsündeki tüyler mızrak şeklindedir ve ok şeklinde geniş çizgilere sahip morumsu siyah renkte butu koyu kestane üst kuyruk örtüleri metalik mavi renktedir. Dişiler erythropthalm’ya benzer.
Üreme Yaşı: Birinci yıl bazen ikinci yıl
Yıllık Yumurta Sayısı: 3-6 yumurta
Kuluçka Süresi: 24 gün
Yetiştirme Bilgileri: Bu kuşları başarılı bir şekilde üreten üreticilerin sayısı çok fazla değildir. Yakın zamanda San Diego ve Fort Worth hayvanat bahçeleri de dahil olmak üzere Dünya çapındaki hayvanat bahçelerinde 36 adet kuşun olduğu tahmin edilmektedir.

KALİJ SÜLÜN / Lophura leucomelanos

Diğer Adları: 1) Beyaz ibikli kalij:(L.i.Hamilton) Batı himalayalar’dan nepalin en batısına kadar olan bölgede bulunurlar. 
2) Nepal Kalij:( L.i.leucomelanus) Nepal de bulunur. 
3) Siyah sırtlı kalij(L.i.melanato)Kuzey batı Hindistan ve batı bhutan da bulunur. 
4) Siyah kalij (L.i.moffitti) belirsizdir ancak orta bhutan da olduğu düşünülür. 
5) Siyah göğüslü ve Horsfield kalij(L.i.lathami) Batı bhutan ve kuzey doğu Hindistan da ve Burma da bulunur. 
6) Williams kalij (L.i.williamsi) Batı burma da bulunur. 
7) Oates kalij (L.i. oatesi) Güney burma da bulunur.
Tanım: Doğal ortamı, türe bağlı olarak dağlık ormanlardan alçak seviyedeki tarım alanlarına ve ormanlara kadar çeşitli alanlarda bulunurlar. Türler arasında oldukça farklılık gösterir. Beyaz ibikli sülün erkeklerinin enseye düşen düzensiz beyaz veya donuk grimsi kahve renkli tüylerin olduğu uzun ve nispeten ince ibiği vardır. Baş ve boyun eflatunumsu siyah kanat üst yüzeyleri parlak mavimsi siyahtır. Sırtın orta ve arka kısmındaki tüyler siyah, but ve küçük kuyruk örtüleri siyah ve kenarlara yakın kısımlarda belirsiz dar kahverengi çizgi ve 5 mm genişliğinde kenar çizgisi vardır. Kuyruk siyah uçları kahverengimsi dir. Göğüs ve vücudun yanları uzun koyu kahvemsi gri tüylerle kaplıdır. Tüyleri ucu açık griden beyaza giden renktedir. Yüz uzantıları kırmızı gagası yeşilimsi beyazdır. Dişilerin vücut tüyleri soluk kahverengidir. Pek dikkat çekmeyen siyahımsı ince çizgiler vardır.
Üreme Zamanları: Mayıs ve Haziran aylarında.
Üreme Yaşı: İlk yıl.
Yıllık Yumurta Sayısı: 6-9 yumurta.
Kuluçka Süresi: 22-23 gün.
Yetiştirme Bilgileri: Bu kuşlar kümeslerde sinirlidir. Kural olarak tüm kuşlar üreme mevsiminde çiftler halinde tutulmalıdır.

 

SALVADORİ SÜLÜNÜ / Lophura inornata

Diğer Adları: İnormata-Sumatran Sülünü, hoogenwerfi – Aterjh sülünü, Aceh sülünü.
Alt Türleri: İnomata sülünü güneybatı Sumatra’da bulunur.
Ana Vatanları: Sumatra
Tanım: Küçük kısa kuyruklu ve ibiksiz bir kuştur. Erkeklerin her tarafı mavimsi siyah yüz derisi kırmızı ve bacakları gridir. Dişilerin her tarafı kestane kahverengi ve parlak ince çizgiler vardır.
Üreme Zamanları: Mart, Nisan aylarındadır.
Üreme Yaşı: 1 yaşında ergenliğe ulaşırlar.
Yıllık Yumurta Sayısı: 2 dir.
Kuluçka Süresi: 25 gündür.
Yetiştirme Bilgileri: Salvadori sülünleri kuş yetiştirenlerin koleksiyonunda çok nadir bulunur. Hoogenwerf’ler hiç bir zaman yetiştirilememişlerdir.

SİYAH ÇİZGİLİ KALİJ SÜLÜNÜ

 

SİYAM ALEV SIRTLI SÜLÜN / Lophura dairdi

 

Diğer Adları: Diard alev sırtlı.
Alt Türleri: Bilinen alt türü yoktur.
Ana Vatanları: Güney Çin’de deniz seviyesinden 600 mt yüksekliğe kadar her zaman yeşil bamboo ormanları.
Tanım: Yetişkin tüylerini ilk yıl çıkaran güzel bir kuştur. İbiği uzundur gövdesi eflatun siyah tüylerden oluşur. Tepesinde parlak renkli uzantılar vardır. Boğaz baş ve yüz kısımları siyahtır. Sırtının orta kısmı parlak sarıdır bu yüzden alev sırtlı denir. Kuyruğu uzundur ve kıvrımlıdır metalik siyah mavi ve yeşil parlaklıklar vardır. Kanatları siyah ve beyaz çizgilere sahip gri renktedir. Gagası sarı ayakları kırmızıdır. Dişilerinde ibik yoktur. Tepesindeki uzantılar erkeğe nazaran daha küçüktür. Çene ve boyun grimsi kahverengi sırt ve göğsün üst tarafı parlak kestane rengindedir.
Üreme Zamanları: Mart ayından haziran ayına kadar.
Üreme Yaşı: Bir yaşında yetişkin görünümü alsalar da ikinci yıl üremeye başlarlar.
Yıllık Yumurta Sayısı: 5 ile 8 dir.
Kuluçka Süresi: 24 ile 25 gündür.
Yetiştirme Bilgileri: Soğuk aylarda çok soğuk olmayan barınaklar isterler. İyi bitkilendirilmiş kafeslerde yumurta yemi buğday, mısır, yulaf, yeşillikle beslenirler.

SWINHOE SÜLÜNÜ / Lophura Swinhoi

  

Diğer Adları: Formasan sülünü, Mavi sülün.
Alt Türleri: Bilinen bir alt türü yoktur.
Ana Vatanları: Orta Tayvan dağları.
Tanım: Yetişkin erkekler Edward sülününe benzerler ancak daha büyüktürler. Sırtının üst kısmında büyük beyaz bir benek vardır, omuzlar kestane rengindedir ve kanat örtüleri yeşilimsi siyah metalik renktedir. Kuyruktaki orta uzun tüy beyaz renklidir. Dişiler genellikle kahverengidir. Üçgen şeklinde sarımsı deve tüyü renginde benekleri vardır.
Üreme Zamanları: Mart ayında başlar mayısın ortasına kadar devam eder.
Üreme Yaşı: İkinci yıldır ancak ilk yıl kuşları genellikle doğurgandır.
Yıllık Yumurta Sayısı: 6 ile 12 dir.
Kuluçka Süresi: 24 ile 26 gündür.
Yetiştirme Bilgileri: Swinhoe sülünleri bu hobiye başlangıç için en iyi sülünlerdir. Fakat çok soğuk ve çok sıcak ısılara pek gelemezler. Swinhoe erkekleri bazen bakıcılarına ve diğer kuşlara sinirli bir tutum sergileyebilirler. Kafes ortamının iyi bitkilendirilmiş olması tercih edilir. Yumurta yemi, buğday, yulaf, mısır ile beslenirler ve kafes ortamında çok sayıda üretilebilmektedirler.

Cheer (genus Catreus)

NEŞELİ SÜLÜN / Catreus wallichi

Diğer Adları: Wallichi sülünü.
Alt Türleri: Monotipik
Ana Vatanları: Afganistan’dan nepal’e kadar olan himalayalar.
Tanım: Diğer sülünlere nazaran daha ölük renklerdedir. Hem erkek hemde dişide uzun gri ibik vardır. Tüyleri açık sarıdır; gri ve siyah çizgiler vardır. Kuyruk uzun ve açık sarı, gri ve kahverengi çizgilidir. Dişisi erkeğe çok benzer ancak tüyleri daha donuk renkli ve daha küçüktür.
Üreme Yaşı: İlk yıl
Yıllık Yumurta Sayısı: 9-12 yumurta
Kuluçka Süresi: 26 gün.
Yetiştirme Bilgileri: Bulundukları kümesin tabanını oldukça iyi kazarlar Zeminin iyi drene edilmesi şarttır. Zemindeki otların büyümesini sağlamak için zemine tel kafes gerilebilir böylece otların büyümesi sağlanır yoksa eşeleyerek zarar verirler. Kışa ve soğuğa oldukça dayanıklı olan bu kuşlar kazıcı olduklarından zaman zaman iç parazitlere karşı ilaçlanması gerekir. Yavrularına bakmada hem erkek hem de dişi görev üstlenir.

 

Long-tailed Pheasants (genus Syrmaticus)

BAKIR SÜLÜNÜ/Copper Pheasant / Syrmaticus soemmeringii

Diğer Adları: Soommeringi sülünü.
Alt Türleri: Sciltillating bakır( S.s.scintillans) Shikoku bakır (S.s.intermedius) Pasifik bakır(S.s.subrufus), İjima bakır(S.s.İjimae).
Ana Vatanları: Japonya daki kozalak ağaçlı ve karma ormanlar.
Tanım: Erkek adını başındaki metalik bakırımsı kırmızı tüylerden almıştır. Boyun tüyleri açık kestane ve tabana yakın yerlerde büyük siyah benekler ve kenarlarda bakırımsı eflatunumsu kestane rengi tüyler vardır. Göğüs tüyleri soluk kestane rengi ve siyah lekelerle donuk grimsi açık sarı kenarlar dantel görünümü oluşturur. Uyluk açık sarı ve kestane rengi ve siyah benekleri ile beyaz kenarları vardır. Dişiler genelde elliot ve hume dişilerine benzerler ancak sırt ve göğüsteki donuk çizgiler çok dar, açık sarı ve göze çarpmayacak şekildedir. Tepesi koyu kahverengi ve boğazı açık sarımsı kahverengidir. Kanat üst yüzeyleri, sırtı ve göğsü yoğun bir şekilde siyahımsı kahverengi lekelere sahiptir.
Üreme Zamanları: Nisan sonundan Haziran’a kadar
Üreme Yaşı: İlk yıl.
Yıllık Yumurta Sayısı: 6-12 yumurta
Kuluçka Süresi: 24-25 gün.
Yetiştirme Bilgileri: Erkeğin agresif davranışlarından dolayı bu tip sülünleri üretmek birçok üreticiyi bu vazgeçirmiştir.

 

ELLIOT SÜLÜNÜ

      

Diğer Adları: Chinese çizgili sırtlı sülün.
Alt Türleri: Yok
Ana Vatanları: Güney doğu Çin’in 1900 m. yükseklikteki sık karma ormanlar.
Tanım: Erkeğin tepesi kestane rengi yanakların yan tarafı beyazımsı gri arka boyun koyu gridir. Sırt kanatlar ve göğsün üst kısmı parlak kırmızımsı kestane rengindedir. Küçük kanat tüyleri üzerinde çelik mavisi bir bant vardır. Daha büyük kanat tüylerinde kenara yakın bir siyah bant ve uçlarda kanat boyunca bir bant oluşturan beyaz renk vardır Göğsün alt kısmı, karın beyaz ve tüylerin içinde koyu kahve renginde gizli bir taban vardır. Uyluk kestane kahverenginde ve üstünde beyaz çizgiler vardır. İris kavuniçi, gagası sarı ve bacakları gridir. Dişilerin tepesi kırmızımsı kahverengi ve tüylerin ucu siyahımsıdır. Kaşları yüzü ve boynun arka tarafı grimsi kahve sarı sırtı ve kanatları benekli kırmızımsı kahverengidir ve ok şeklinde beyaz lekeler ve kenara yakın kısımlar da siyah çizgi vardır. Göğsünde karına doğru inen koyu kahve bir benek bulunur.
Üreme Zamanları: Mart ayı
Üreme Yaşı: Erkekler yetişkin tüylerini ilk yılda edinirler. Ancak genellikle iki yaşına kadar üretken değildirler.
Yıllık Yumurta Sayısı: 6-8 yumurta
Kuluçka Süresi: 25 gün
Yetiştirme Bilgileri: Nesli tehlike altında olmasına rağmen yetiştirilmekte olan kuş sayısı oldukça fazladır. Ancak yeterli alan ve yuva bölümleri olmalıdır. Düşük sıcaklıklara dayanıklıdır ancak fazla sıcağa dayanamazlar. Gölgelik alanlar bulunmalıdır. Civcivler birkaç haftalıkken cinsiyetleri belli olur erkeklerde çizgili kuyruk tüyü varken dişilerde düz ortası soluk renkli kuyruk tüyü vardır.

HUME SÜLÜN / Syrmaticus humiae

    

Diğer Adları: Siyah boyunlu kuyruğu çizgili sülün.
Alt Türleri: Hume (S.h. Humiae), Burmese (S.h.burmanicus)
Ana Vatanları: Kuzeydoğu Hindistan, Kuzey Burma ve güneybatı Tayland
Tanım: Hume erkekleri tepesi ve ve ensesi zeytin kahvesi boğazı boynu, göğsünün üst kısmı, sırtı ve kanatları çelik mavisi vücudunun geri kalan kısımları metalik canlı kestane rengi ve eflatunumsu renklerdedir. Kanatları kapalıyken 3 beyaz çizgi görülür. Sırtın alt kısmı ve budu koyu mavi ve beyaz çizgili kuyruğu gri ve üstünde siyah kestane renginde çizgiler vardır. Dişiler elliot dişileri görünümündedir ancak göğüslerindeki koyu benek yoktur.
Üreme Zamanları: Nisan, mayıs aylarıdır.
Üreme Yaşı: İlk yıl.
Yıllık Yumurta Sayısı: 6-11 yumurta.
Kuluçka Süresi: 27-28 gün.
Yetiştirme Bilgileri: Erkekler saldırgan olabilir onun için dişilere sığınak yapmak lazımdır. Yumurta yemi ve tahılla beslenirler. Yeşillik severler.

KRAL SÜLÜN / Syrmaticus reeversi

  

Diğer Adları: Uzun kuyruklu sülün.
Alt Türleri: Yok
Ana Vatanları: Orta Çin’deki ormanlık dağlar.
Tanım: Erkeğin bazı durumlarda 180 cm ye kadar uzanan kuyruğu vardır. Başın üst kısmı çene ve başın arkası beyazdır; yüzü, gözleri ve başının arka kısmını örten siyah bir bant vardır. Boynun etrafındaki bir başka bant başı kanatların üst yüzeyi ve sırtta bulunan ve kuyruğa dek uzanan siyah uçlu açık sarı tüylerden ayırır. Göğsün üst kısmı koyu kestane-siyahtır. Göğsün alt kısmı ve yan tüyler beyazdır. Dişileri soluk renklidir ve erkeğe göre daha küçüktür. Yüzü ve boğazı açık sarıdır. Başının üst kısmı siyahtır ve yüzdeki siyah bant çeneye kadar uzayabilir. Genelde vücudu koyu kestane rengindedir.
Üreme Zamanları: Nisan sonundan Temmuz’a kadar.
Üreme Yaşı: İlk yıl.
Yıllık Yumurta Sayısı: 7-14 yumurta
Kuluçka Süresi: 24-25 gün.
Yetiştirme Bilgileri: Yetiştirmesi oldukça kolaydır. Hem sıcağa hem de soğuğa iyi dayanırlar. Erkekler bakıcılara ve bazen diğer kuşlara karşı saldırgandır. Erkeğin kuyruğunu iyi durumda tutmak için kuru ve kuyruğa yapışıp ona hasar verecek olan çamurun olmadığı bir alan sağlamak lazımdır. Kümes büyük olmalı ve saldırgan oldukları için kümeste plastik veya teneke bariyerler olmalıdır. Diğer sülünlerde olduğu gibi yumurta yemi ve tahılla beslenirler ve yeşilliği severler.

MİKADO SÜLÜNÜ

  

Diğer Adları: Yok.
Alt Türleri: Yok.
Ana Vatanları: Orta Tayvan’daki 1500 ile 3000 m. yükseklikteki geniş yapraklı kozalaklı ağaçların olduğu ormanlar.
Tanım: Erkekler eflatunumsu siyahtır. Kuyruk ve but kısmında kanat örtülerinde de olduğu gibi dar beyaz çizgiler vardır. Bu yüzden mikado ismini almaktadır. Yüzündeki kırmızı uzantı parlak kırmızıdır. Gagası bacakları ve ayakları gridir. Dişiler diğer türlere göre daha koyudur. Eliot dişisine benzerler ancak Eliotun göğsündeki koyuluk bunlarda yoktur ve göğüsteki beyaz işaretler Hume sülün dişisine göre daha belirgindir. Kuyruğu kahverengi siyah ve beyaz çizgilidir.
Üreme Zamanları: Nisan’dan Haziran’a kadar.
Üreme Yaşı: Birinci yıl
Yıllık Yumurta Sayısı: 5-10 yumurta
Kuluçka Süresi: 27-28 gün
Yetiştirme Bilgileri: Nesli tükenen hayvanlardandır. Erkekleri saldırgandır. Yavruları oldukça narindir. Ormana ait bir tür olduğu için kümes de gölgelik alanları severler. Mikadolar yeşilliği severler bu sebep den mümkün olduğu kadar sık değişik tip marullar ve diğer yiyecekler vermekte yarar vardır.

 

Ruffed Pheasants (genus Chrysolophus)

HATUN VEYA ELMAS SÜLÜN / Chrysolophus amherstiae

  

Ana Vatanları: Güneybatı Çin, Kuzey Burma, Büyük Britanya’nın bazı kısımlarında da lokal olarak bulunmaktadır. Adını Amherst kontesi Sarahtan almıştır. Hindistan Hükümet Generali ve Sarah’ın kocası William Pitt Amherst 1800 lerin başında bu Kuşları Londra’ya göndermekle sorumluydu.

Tanım: Erkekler Başın üst kısmı kısa metalik yeşil, ibik koyu kırmızı dar ve uzun tüydür, Gagası mavimsi gri, İris sarı, kanat ve sırtında metalik mavimsi-yeşil ışıltılı yeşil ile sonlanan siyah kenarlı yuvarlak tüyler vardır. Üst ve orta sırt yeşil çizgili siyah renkte ve geniş açık sarı kenarları var. Göğsü metalik mavimsi yeşil ve kenarları siyah olan yuvarlak tüyler vardır. Bu tüylerin uçlara en yakın kısmında yeşil renk bulunmakta dır Göğsün alt kısmı, kaburga ve kalçaları arasındaki kısım beyaz. Bazen alt yanlardaki beyazın üzerinde soluk sarı benekler vardır. Yelesi beyaz ve içinde kahve siyah damarlar vardır. Bacakların uyluk kısımları siyah beyaz ve kahverengi benekli, ayakları mavimsi gridir. Dişiler başın üst kısmı siyah çizgili kırmızımsı kestane rengindedir. Yüzü açık sarı ve bol miktarda kırmızımsı kestane rengi vardır. Gaga mavimsi gri, iris kahverengidir. Vücudu kanat ve sırtı kırmızımsı açık sarı ve kırmızımsı kestane rengindedir. Sırtında kestane rengi siyah çizgiler vardır.

Üreme Zamanları: Nisan sonu
Üreme Yaşı: İlk yıl
Yıllık Yumurta Sayısı: 24-36 yumurta
Kuluçka Süresi: 22 gün.
Yetiştirme Bilgileri: Kuşhanelerde üretilmesi problemsizdir. Altın sülünle melezlenirler. Kuş üretmeye başlayanlar için idealdir. Bu kuşlar yumuşak başlıdır. Ve beyaz güvercin ve ispinoz gibi kuş türleri ile beraber tutulabilirler. Bu kuşların kümesleri oldukça büyük olmalı, dal parçaları ve diğer objelerle zenginleştirilmelidir.

KIRMIZI ALTIN SÜLÜN / Chrysolophus pictus

Ana Vatanları: Tabii olarak Çin’de bulunurlar.
Tanım: Erkekleri tüm sülünler içinde en parlak renkte olanıdır. Yüzü boğazı çenesi ve boynunun kenarları paslı sarımsı kahverengidir. Yüz uzantıları ve orbital deri sarıdır. Sırtın üst kısmı yeşil ve geri kalan sırt bölgeleri ve budu altın sarısıdır. Göğsü, kaburga kalça arası kırmızıdır. Kanattaki üçüncül uçuş tüyleri mavidir. Orta kuyruk örtüleri siyahtır ve üzerinde kahverengidir ve tarçın renginde benekler vardır. Dişiler çoğu sülünde olduğu gibi soluk renktedir. İlk bakışta kahverengi kırmızı renktedir. Koyu çizgileri ve kavuniçi sarı bir yüzü ve boğazı vardır. Hem erkek hem de dişinin bacakları ve gagası sarıdır. Hatun sülünden ayıran özellikleri: Eğer melez ise; 
1) İbikte ve yanı sıra uç kısmında ufak miktarda kırmızılık.
2) Göğüste yeşil.
3) Sırtın alt kısmı ve but da kırmızılık.
4) Bacakların koyu renk olması. Altın dişisi daha ufak ve bacakları sarıdır.
Üreme Zamanları: Mart sonu.
Üreme Yaşı: İlk yıl erkekler genellikle fertil’dir.
Yıllık Yumurta Sayısı: 24-36 yumurta.
Kuluçka Süresi: 22 gün.
Yetiştirme Bilgileri: Bu tür yeni başlangıç için şüphesiz en iyi seçimdir. Soğuğa karşı dayanıklıdırlar. Dişiler yumurta alındığı takdirde hazirana kadar yumurtlamaya devam ederler. Yavruların yetiştirilişi çok kolaydır. Dişinin irisinin rengi koyu kahverengiyken erkeğinki daha açıktır. Erkekler güzel renklerini ikinci yılda alırlar.

SARI ALTIN SÜLÜN / Chrysolophus pictus

   

Tanım: Görünüşünün dışında kırmızı altının aynısıdır. Göğsü altın sarısı renktedir. Sırtında ve kanatlarında kahverengi benekler vardır yelesi sarı ve içinde kahverengi damarlar vardır. Dişisi kırmızı altın dişisine nazaran daha açık renktedir. Gagası ve ayakları hem dişinin hem de erkeğin sarıdır.
Üreme Zamanları: Mart sonu
Üreme Yaşı: Birinci yıl
Yıllık Yumurta Sayısı: 24-36 yumurta
Kuluçka Süresi: 22 gündür.
Yetiştirme Bilgileri: Kırmızı altın sülünde olduğu gibi yetiştirilmesi kolay sülünlerdir. Erkekler renklerini ikinci yılda alırlar. Yeşillik severler yumurta yemi ve tahılla beslenirler.

Peacock-Pheasants (genus Polyplectron)

BORNEA TAVUS KUŞU SÜLÜNÜ/Bornean Peacock Pheasant / Polyplectron schleiermacheri

Alt Türleri: Bu tür bazen polyplectron malacense olarak düşünülebilir.
Ana Vatanları: Batı borneo daki ovalık ormanlar
Tanım: Boğazının ve göğsünün ortası beyaz olan erkek kuş boğazından karnına kadar uzanan koyu metalik yeşil-mavi tüylerle kaplıdır. Polyplectron türlerinin en koyusudur. Malacense’ye benzeyen dişisi daha kırmızımsıdır ve kuyruğu daha kısadır.
Üreme Zamanları: Üretilmesi çok nadirdir. Polyplectron malacense’de olduğu gibi ancak yakalanıp bakılır.
Yetiştirme Bilgileri: Dünya’da tehlike altında olan hayvanlar listesindedir. Yaban ortamdaki alışkanlıkları hakkında az bilgi vardır.

BRONZ KUYRUKLU TAVUS SÜLÜNÜ/Bronze tailed Peacock Pheasant / Polyplectron chalcurum

 

Diğer Adları: Lesson veya bSumatran tavus sülünü
Alt Türleri: Güney Sumatran P.c.chalcurum 
Kuzey Sumatran P.c.scutulatum. Bu türün alt tür olarak 
Geçerliliğine ilişkin tartışmalar vardır.
Ana Vatanları: Sumatra’daki dağlık ormanlar
Tanım: Tüm sülünler içinde en küçük olanlardır. Göz şeklinde lekesi olmayan tek polyplectron türüdür. Ne erkeğinde ne de dişisinde ibik yoktur ve yüz uzantıları tüylüdür. Erkeklerde kuyruk uzun ve beneklidir ve kenarlara yakın kısımlarda metalik eflatun benekler vardır. Dişiler erkeğe benzer ancak kuyrukları daha kısadır.
Üreme Yaşı: Birinci yıl
Yıllık Yumurta Sayısı: 2 yumurta
Kuluçka Süresi: 22 gündür.
Yetiştirme Bilgileri: Henüz tehlikede olan hayvanlar listesinde değildir. Ancak bölgesi çok dar olduğundan ve doğal ortamının kaybolması tehlikesi ile karşı karşıyadır. Kuşhanelerde diğer polyplectron türlerde olduğu gibi bakılır ve barındırılırlar.

GERMAİN TAVUS SÜLÜNÜ / Polyplectron germaini

Diğer Adları: Germain sülünü
Alt Türleri: Yoktur
Ana Vatanları: Güney Vietnam’daki cangıllar ve nemli ormanlar
Tanım: Genel olarak bicalcaratum dan daha koyudur. Erkeğinde büyük göz şeklinde lekeler vardır. İbik çok kısadır. Yüz derisi kırmızıdır. Dişiler daha küçüktür ve ayrıca yüzdeki kırmızı rengi ve kuyruktaki göz şeklindeki lekeleri cinsin diğer üyelerine göre daha belirgindir.
Üreme Zamanları: Bölge ve iklime göre değişse de ortalama nisan ayında
Üreme Yaşı: İlk yılda
Yıllık Yumurta Sayısı: 2 yumurta
Kuluçka Süresi: 22 gün
Yetiştirme Bilgileri: Gri tavus sülünlerine nazaran kuşhanede daha sinirlidirler ancak diğer alışkanlıkları benzerdir. Soğuğa karşı dayanıklılıkları diğer tavus sülünlerine göre daha iyidir.

GRİ TAVUS SÜLÜNÜ / Polyplectron bicalcaratum

Diğer Adları: Chinquis
Alt Türleri: 1)Himalayan grey P.b.bakeri.Bhutan ve batı assam da bulunur. 
2) Burmese grey P.b.Bicalcaratum.Tayland ve Iasos ta bulunur. 
3) Hainan Grey P.b.katsumatae.Hainan adasında bulunur. 
4) Ghigi Grey P.b.ghigli.Doğu çin de bulunur. 
5) Lowe Grey P.b.bailyi.Batı Assam da yaşadığına inanılır.

Ana Vatanları: 
Tanım: Bailyi ve Bakeri tüm tüyleri itibariyle en gri olanlardır. Bailyinin lekeleri ve benekleri diğerlerinden daha koyu beyaz ve açık sarıdır. Bicalcaratum bu ikisinden daha kahverengidir ve kuşhanelerde üretilmektedir. Ghigi, bicalcaratum a benzer onun kadar koyu değildir. Göz şeklindeki lekelerinin kenarları gridir. Türleri en küçüğü ve en farklısı katsumatae’dir. Tüyleri daha koyudur ve lekeler daha parlaktır. Polyplectron bicalcaratum türleri diğer polyplectron türlerde koyu gri, beyaz ve açık sarı benekli grimsi kahverengi tüyleri ile ayırt edilirler ve erkeklerin kanat ve sırtındaki göz şeklindeki lekeleri metalik mavimsi yeşidir. Her bir kuyruk tüyünde kenarı eflatun olan iki büyük metalik yeşil göz şekli vardır. Dişisi erkeğe göre daha küçük ve donuk renklidir.
Üreme Zamanları: Mart’ta başlar temmuz’a kadar devam eder
Üreme Yaşı: Birinci yıl
Yıllık Yumurta Sayısı: 2 yumurtadır. Ancak yumurtalar toplandıkça daha fazla yumurta veririler.
Kuluçka Süresi: 21-22 gündür. 
Yetiştirme Bilgileri: Bu kuşlar genellikle evcilleştirilebilirler. Agresif değillerdir. Canlı yemi diğer sülünlere göre daha fazla severler. Yavrular yemek yemeye başlamasında zorluk çekerler onun için kafese aynı boyda altın veya bantam civcivi koymakta yarar vardır. Canlı ve hareket eden besinlerde onların yemek yemeye ilgisini arttırır. Yavrular doğal annesi tarafından büyütüldüklerinde anneler gagasıyla yavruları beslediğinden kafeste beslemede de cımbız kullanılabilir.

MALEZYA TAVUS KUŞU SÜLÜNÜ / Polypectron malacanse

Diğer Adları: İbiksiz tavus kuşu sülünü.
Alt Türleri: Bornea tavus sülününün(polyplectron schleiermacher) bazen alt türü olduğu düşünülür.
Ana Vatanları: Şu anda sadece orta Malezya’da bulunmaktadır. Eskiden Tayland’ın güneyinde Malay yarımadasında da bulunurdu.
Tanım: Erkekler diğer polyplectron sınıfı sülünlerden turuncu bir yüzü, daha uzun bir ibiği, kanatlardaki göze benzer noktaları çevreleyen açık taba renk ile ayrılırlar. Kanatlardaki ve kuyruktaki yuvarlak düğme şekiller koyu yeşildir. Dişide ibik yoktur. Erkeklerden daha küçüktür. Kanatlardaki göz şeklindeki noktalar daha koyu renktedir ve yine açık taba sınırları vardır.
Üreme Yaşı: 1 yaşında ergenliğe ulaşırlar. Üreme dönemlerinde erkek ve dişi kuş son derece karmaşık ve törensel bir gösteriş sergilerler ve kendilerini birbirlerine beğendirirler. Bu diğer tavus kuşu sülünlerde görülmeyen bir olaydır.
Yıllık Yumurta Sayısı: 2 yumurta yaparlar bu yumurtalar 42 ile 44 gram arasında ve oldukça büyüktür.
Kuluçka Süresi: 22 gündür.
Yetiştirme Bilgileri: Doğal ortamın dışında nadir olarak yetiştirilebilirler.

PALAWAN TAVUS SÜLÜNÜ / Polyplectron emphanum

Diğer Adları: Napoleon tavus sülünü
Alt Türleri: Bilinen alt türü yoktur.
Ana Vatanları: Filipinlerde Palawan adası
Tanım: Erkeklerin ibiği oldukça uzundur ve başının üst kısmı boynu gibi benekli metalik yeşildir. Gözünün çevresindeki deri parlak kırmızıdır ve gözünün altında beyaz bir leke vardır. Göğsü sırtı kaburgaları ve kalçası arasında kalan kısmı ve kanatları koyu metalik yeşilimsi-mavi ve siyahtır. Butunda beyaz siyah ve kestane rengi sert dalgalı çizgiler vardır. Kuyruğunun uç kısmı sarımsı bej rengindedir. Dişiler erkeğe göre oldukça ölü renklidir. İbiği kısadır ve genellikle düz durur. Yüzü gözlerinden boğazına kadar soluk gridir. Tüylerinin geri kalanı koyu kahverengidir.
Üreme Zamanları: Martta başlar Ağustos’a kadar sürebilir.
Üreme Yaşı: ikinci yılda
Yıllık Yumurta Sayısı: 2-5 sarımsı beyaz yumurta
Kuluçka Süresi: 18-19 gün
Yetiştirme Bilgileri: Oldukça hassastırlar kışın ısıtılmış bir meskene ihtiyaç duyabilirler. Yavrular yemek yemeyi zor öğrenirler. Yaban hayatta ve kuşhanelerde dişi yavrulara kendi gagasından yiyecek verir. İçinde canlı kurtçuklar ve diğer böceklerin bulunduğu sığ bir kap yavruları yem yemeğe özendirir. Kurtçuklarla birlikte vitamin takviyesi yapmakta da yarar vardır. Yetişkin Palawanlar doğranmış yeşillik ve sebzeleri de severler.

ROTHSCHİELD’S SÜLÜNÜ / Polyplectron inopinatum

Diğer Adları: Mountain peacock pheasant,Malayan bronze tailed pheasant,Mirror pheasant
Alt Türleri: Yoktur
Ana Vatanları: Malezyada 3000 feetin üzerindeki bakir ormanlarda yaşarlar.
Tanım: Erkeklerin baş,boyun ve göğüsleri gridir.Kanatlar ve kuyruk gri kahverengidir ve üzerlerinde mavimsi yeşil parlak pullar bulunur.Boyları 65 cm e kadar varır. Dişiler erkeklerin benzeridir ancak daha küçüktürler.
Üreme Zamanları: Nisan ve Mayıs aylarıdır
Üreme Yaşı: genelde 2 yaşında dır.Baxzı zamanlarda 1 yaşında da eşlerler.
Yıllık Yumurta Sayısı: 2 yumurtadır.
Kuluçka Süresi: 19-21 gündür.
Yetiştirme Bilgileri: Yumurta yemi yeşillik ve hububat la beslenirler.

Crested Argus (genus Rheinartia)

İBİKLİ ARGUS SÜLÜNÜ / Rheinartia ocellata

Diğer Adları: Rheinard/Ocellata. Argus Sülünü
Alt Türleri: Rheinard ibikli argus, R.o.ocellata, Malay ibkli argus.R.o.nigrescens.
Ana Vatanları: R.o.ocellata orta Vietnam ile batı laos,R.o.nigrescens orta maleztya yarımadasındaki tropik ormanlar.

Tanım: Büyük Argusa nazaran Erkeğin kuyruğu uzundur ve başındaki desen daha farklıdır. En çok dikkati çeken özelliği erkeğin 12,5 cm genişlik ve 180 cm uzunluğa kadar varan orta kuyruk tüyleridir. Erkekler yetişkin tüylerine üçüncü yılda kavuşurlar. Ancak kuyruk altıncı yıla kadar tam uzunluğuna erişmeyebilir. Nigrescens’lerde ibik daha uzundur ve vücudundaki tüyler ocellata’ya göre daha belirgin beneklidir. Dişiler erkekten daha küçüktür. Kuyruğu daha kısadır. Vücudu daha koyu renklidir. Tüyleri erkeğin benekli tüylerine göre daha çizgilidir. Farklı bir baş deseni vardır ve ibiklidirler.

Yetiştirme ile ilgili bilgiler: R.o.Ocellata yirmili yıllarda jean Delacour tarafından birkaç yıl boyunca yetiştirilmesi başarılmıştır. Yakın zamanda Saigon hayvanat bahçesinde bu türün yetiştirilmesi başarılmıştır. R.o nigrencens henüz daha yetiştirilmemiştir.

Great Argus (genus Argusianus)

BÜYÜK ARGUS SÜLÜNÜ/Great Argus Pheasant / Argusianus Argus

Diğer Adları: Büyük Argus
Alt Türleri: Malezyalı Büyük Argus-A.a.argus-Malezya ve Sumatra’da bulunur. Bornea’lı büyük argus-A.a.grayi-Bornea’da bulunur.
Ana Vatanları: Malay yarım adası, Sumatra ve Bornea’daki deniz seviyesinden 1200 m. ye kadar olan ormanlar.

 

True Pheasants(genus phasianus)

BEYAZ ÇİN SÜLÜNÜ

ÇİN HALKALI SÜLÜNÜ / Phasianus colchicus torquatus

KAFKAS SÜLÜNÜ

  

LACİVERT SÜLÜN cinsi de vardır.

 

Diğer Sülünler

MAVİ AFRİKA SÜLÜNÜ / Vulturinum acryllium

KAYNAK: http://www.sayahayvancilik.com/Sulunler.asp

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: